Vishay Thin Film PHP00805E1040BBT1
PHP00805E1040BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1040BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 104 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1040BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1040BBT1
QUANTITY
PHP00805E1040BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1040BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1040BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)104
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1040BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1040BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1040BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1040BBT1
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 4.096V 10MSOP datasheet.pdf
RES 820K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
HOLD - DOWN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 150MA DO35 datasheet.pdf
Multiformat Video Encoder Six, 11-Bit, 297 MHz DACs IC datasheet.pdf