Vishay Thin Film PHP00805E1051BBT1
PHP00805E1051BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1051BBT1
Brief Description
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1051BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1051BBT1
QUANTITY
PHP00805E1051BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1051BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1051BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1051BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1051BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1051BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1051BBT1
MEMORY CARD FLASH 512MB datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRY/CLR 7.08LX7.08"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
144CKT HDM B/P MOD. KEYE datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf