Vishay Thin Film PHP00805E1180BBT1
PHP00805E1180BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1180BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1180BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1180BBT1
QUANTITY
PHP00805E1180BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1180BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1180BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1180BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1180BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1180BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1180BBT1
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SOIC datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 12-UCSP datasheet.pdf
IC FPGA 235 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 243 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIN RAIL 194W 13.8V BATT CHARGER datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
OSC VCXO 155.52MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf