Vishay Thin Film PHP00805E1230BBT1
PHP00805E1230BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1230BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 123 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1230BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1230BBT1
QUANTITY
PHP00805E1230BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1230BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1230BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)123
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1230BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1230BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1230BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1230BBT1
TERM SOLDER TURRET .156" .036"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
REDUCING BRIDGE 2POS RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 BRASS 18MM datasheet.pdf
FERRITE BEAD 21 OHM 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf