Vishay Thin Film PHP00805E1381BBT1
PHP00805E1381BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1381BBT1
Brief Description
RES SMD 1.38K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1381BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1381BBT1
QUANTITY
PHP00805E1381BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1381BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1381BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.38k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1381BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1381BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1381BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1381BBT1
SWITCH DIP SEAL JLEAD 2POS 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PIVOT WELDMENT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf