Vishay Thin Film PHP00805E1421BBT1
PHP00805E1421BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1421BBT1
Brief Description
RES SMD 1.42K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1421BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1421BBT1
QUANTITY
PHP00805E1421BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1421BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1421BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1421BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1421BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1421BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1421BBT1
RELAY OPTO AC/DC 350V 120MA 8DIP datasheet.pdf
IC INVERTER UHS DUAL 6-MICROPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
METRAL 4X5 R/CABLE CONN.- C KEY datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 42"W datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN INSERT SOCKET datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf