Vishay Thin Film PHP00805E1490BBT1
PHP00805E1490BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1490BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 149 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1490BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1490BBT1
QUANTITY
PHP00805E1490BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1490BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1490BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)149
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1490BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1490BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1490BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1490BBT1
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 38TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
IC MIXER 0HZ-10GHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
PIANO DIP SWITCH datasheet.pdf
RES 332K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf