Vishay Thin Film PHP00805E1490BBT1
PHP00805E1490BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1490BBT1
Brief Description
RES SMD 149 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1490BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1490BBT1
QUANTITY
PHP00805E1490BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1490BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1490BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)149
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1490BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1490BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1490BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1490BBT1
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 800 I/O 1153FCBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 20POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
IC FPGA 145 I/O 672UBGA datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf