Vishay Thin Film PHP00805E1490BST1
PHP00805E1490BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1490BST1
Brief Description
RES SMD 149 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1490BST1.pdf
Availability of PHP00805E1490BST1
QUANTITY
PHP00805E1490BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1490BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1490BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)149
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1490BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1490BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1490BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E1490BST1
TRANSFORMER FOR CS 8401,2:8411 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 800KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 1"L X 1"W 10PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 182POS .050 datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 100MA 36 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
1UF 250V 6.3X13 105C AXI datasheet.pdf