Vishay Thin Film PHP00805E1600BST1
PHP00805E1600BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1600BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1600BST1.pdf
Availability of PHP00805E1600BST1
QUANTITY
PHP00805E1600BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1600BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1600BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1600BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1600BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1600BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E1600BST1
IDC CABLE-ASC40G/ AE40G / ASC40G datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 1.33M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN SHROUD TYPE B 154POS datasheet.pdf
CAP CER 24PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.2A (Switch) Automotive, Backlight SOT-23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf