Vishay Thin Film PHP00805E1600BST1
PHP00805E1600BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1600BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1600BST1.pdf
Availability of PHP00805E1600BST1
QUANTITY
PHP00805E1600BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1600BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1600BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1600BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1600BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1600BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E1600BST1
IC IMAGING COMM SGNL PROC PLCC68 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.5A SYNC SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
AP,STR,SNB,RA,CM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
COIL CHOKE 10MH 2.3A PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT datasheet.pdf