Vishay Thin Film PHP00805E1620BBT1
PHP00805E1620BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1620BBT1
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1620BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1620BBT1
QUANTITY
PHP00805E1620BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1620BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1620BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1620BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1620BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1620BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1620BBT1
OPTOISO 5KV 4CH DARLINGTON 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO F JACK datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf