Vishay Thin Film PHP00805E1640BST1
PHP00805E1640BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1640BST1
Brief Description
RES SMD 164 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1640BST1.pdf
Availability of PHP00805E1640BST1
QUANTITY
PHP00805E1640BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1640BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1640BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)164
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1640BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1640BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1640BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E1640BST1
IC OPAMP GP 110KHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 20AWG 100' datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC TDM SWITCH 512CH 160LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 96.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 6 OUT 24V datasheet.pdf