Vishay Thin Film PHP00805E1641BBT1
PHP00805E1641BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1641BBT1
Brief Description
RES SMD 1.64K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1641BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1641BBT1
QUANTITY
PHP00805E1641BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1641BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1641BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.64k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1641BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1641BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1641BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1641BBT1
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 28-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 32SOJ datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CBL 25POS 0.5MM JMPR TYPE D 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HOOK-UP 18AWG WHT/YEL 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 40V AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf