Vishay Thin Film PHP00805E1672BBT1
PHP00805E1672BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1672BBT1
Brief Description
RES SMD 16.7K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1672BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1672BBT1
QUANTITY
PHP00805E1672BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1672BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1672BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1672BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1672BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1672BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1672BBT1
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TECH SUPP 1YR HCS12 PRO EDITION datasheet.pdf
IGBT 420V 30A 150W TO220 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH SPST 5 SEC TAPE SEAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
PUNCH RD 1.500 OD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 40V DO-220AA datasheet.pdf
CABLE USB A TO MICRO-B 1M datasheet.pdf
680UF 250V 30X30MM 85C 2000H datasheet.pdf