Vishay Thin Film PHP00805E1690BBT1
PHP00805E1690BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1690BBT1
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1690BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1690BBT1
QUANTITY
PHP00805E1690BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1690BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1690BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1690BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1690BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1690BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1690BBT1
RES TEMP SENS 6.8 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 42A D2PAK datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
WINDOW NEMA4 STEEL 14.7X9.7" GRY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf