Vishay Thin Film PHP00805E1760BST1
PHP00805E1760BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1760BST1
Brief Description
RES SMD 176 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1760BST1.pdf
Availability of PHP00805E1760BST1
QUANTITY
PHP00805E1760BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1760BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1760BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)176
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1760BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1760BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1760BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E1760BST1
POWER DISTRIBUTION UNIT FOR UPS datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6SO datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 50W 2.1A datasheet.pdf
CONN INSERT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 136MHZ 6CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini AB 2.0 5 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
26500 19C 19#16 S BY PLUG WC datasheet.pdf
15000UF 25V 40X50MM 85C 15000H datasheet.pdf