Vishay Thin Film PHP00805E1800BBT1
PHP00805E1800BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1800BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1800BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1800BBT1
QUANTITY
PHP00805E1800BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1800BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1800BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1800BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1800BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1800BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1800BBT1
IC ADC 16BIT 1.25MSPS 48-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.9V SC-82AB datasheet.pdf
RES MO 1/2W 6.04 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 487K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf