Vishay Thin Film PHP00805E1822BBT1
PHP00805E1822BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1822BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1822BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1822BBT1
QUANTITY
PHP00805E1822BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1822BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1822BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1822BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1822BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1822BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1822BBT1
TERM EDGE ECON SLDR POST GOLD datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG20 GY 3/8" datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK 1.25V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf