Vishay Thin Film PHP00805E1980BBT1
PHP00805E1980BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1980BBT1
Brief Description
RES SMD 198 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1980BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1980BBT1
QUANTITY
PHP00805E1980BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1980BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1980BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)198
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1980BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1980BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1980BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1980BBT1
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 6V datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 26POS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 210MA 2.2 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf