Vishay Thin Film PHP00805E2000BBT1
PHP00805E2000BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2000BBT1
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2000BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2000BBT1
QUANTITY
PHP00805E2000BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2000BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2000BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2000BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2000BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2000BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2000BBT1
CONN HEADER 22POS 2MM PCB GOLD datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN REAR PANEL MNT datasheet.pdf
SPLIT WRAP SLEEV .75"ID BLK datasheet.pdf
MICRO 21C P 20" YEL JACKS datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO-215AA datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 37 datasheet.pdf
ASSY, CAP, 12 POS, AMPSEAL 16, V datasheet.pdf