Vishay Thin Film PHP00805E2180BST1
PHP00805E2180BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2180BST1
Brief Description
RES SMD 218 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2180BST1.pdf
Availability of PHP00805E2180BST1
QUANTITY
PHP00805E2180BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2180BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2180BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)218
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2180BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2180BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2180BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E2180BST1
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 1' RED datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
12CCT REVERSE PICOFLEX SMT HEADE datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA datasheet.pdf