Vishay Thin Film PHP00805E2211BBT1
PHP00805E2211BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2211BBT1
Brief Description
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2211BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2211BBT1
QUANTITY
PHP00805E2211BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2211BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2211BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2211BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2211BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2211BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2211BBT1
IC REG LDO 2.8V 80MA SC70-5 datasheet.pdf
SENS 2000PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
CCTV DELUXE 9" RISE KNOB SET WHT datasheet.pdf
XBEE 802.15.4 SENSOR ADAPT 25PK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
1,5UF 100V 5X11 datasheet.pdf
RFM22 SHIELD - 434MHZ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.17A SOT23 datasheet.pdf