Vishay Thin Film PHP00805E2230BBT1
PHP00805E2230BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2230BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 223 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2230BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2230BBT1
QUANTITY
PHP00805E2230BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2230BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2230BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)223
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2230BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2230BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2230BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2230BBT1
RES 100K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 15KV datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4DSLGA datasheet.pdf