Vishay Thin Film PHP00805E2231BBT1
PHP00805E2231BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2231BBT1
Brief Description
RES SMD 2.23K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2231BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2231BBT1
QUANTITY
PHP00805E2231BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2231BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2231BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2231BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2231BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2231BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2231BBT1
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
BUFFER DUAL LVPECL 3.3V 8VSSOP datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 3.5"L X 3.25"W datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RD/BLANK TINT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
32+32 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf