Vishay Thin Film PHP00805E2401BBT1
PHP00805E2401BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2401BBT1
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2401BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2401BBT1
QUANTITY
PHP00805E2401BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2401BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2401BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2401BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2401BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2401BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2401BBT1
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
Connector Header 5 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 2 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
F3SJ-A2270P55 datasheet.pdf
18 MTE HDR SRRA LATCH W/HLDWN datasheet.pdf
IC COND ANLG OUTPUT 2.5V 32TQFN datasheet.pdf