Vishay Thin Film PHP00805E2492BBT1
PHP00805E2492BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2492BBT1
Brief Description
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2492BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2492BBT1
QUANTITY
PHP00805E2492BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2492BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2492BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2492BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2492BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2492BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2492BBT1
IC ADC SRL 16BIT 200KSPS 20-SOIC datasheet.pdf
LED PNL MT 9MM 12V BLACK YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf