Vishay Thin Film PHP00805E2740BST1
PHP00805E2740BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2740BST1
Brief Description
RES SMD 274 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2740BST1.pdf
Availability of PHP00805E2740BST1
QUANTITY
PHP00805E2740BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2740BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2740BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2740BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2740BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2740BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E2740BST1
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM YLW/YLW SMD datasheet.pdf
IGBT 1200V 220A 690W SP6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 23POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/34/180G 1.5 BK datasheet.pdf
UM10-1812 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
MICRO 100C S 48" WHT JACKS NI datasheet.pdf