Vishay Thin Film PHP00805E2802BBT1
PHP00805E2802BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2802BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2802BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2802BBT1
QUANTITY
PHP00805E2802BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2802BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2802BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2802BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2802BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2802BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2802BBT1
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN HEADER LOW-PRO 10POS 30AU datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
27000UF 10V 30X30 datasheet.pdf