Vishay Thin Film PHP00805E2941BBT1
PHP00805E2941BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2941BBT1
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2941BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2941BBT1
QUANTITY
PHP00805E2941BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2941BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2941BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2941BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2941BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2941BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2941BBT1
IC OPAMP DIFF 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 1.8V 10-MSOP datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO221A datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 140MA 2.7 OHM datasheet.pdf