Vishay Thin Film PHP00805E2981BBT1
PHP00805E2981BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2981BBT1
Brief Description
RES SMD 2.98K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2981BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2981BBT1
QUANTITY
PHP00805E2981BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2981BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2981BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2981BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2981BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2981BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2981BBT1
MOSFET P-CH 100V 3.1A DPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BOX BLACK FS 1/2 datasheet.pdf
RES 193 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS D datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
Audio/Video, 60 MHz, 16 ] 8, Gain of +2 Crosspoint Switch IC datasheet.pdf