Vishay Thin Film PHP00805E3650BBT1
PHP00805E3650BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E3650BBT1
Brief Description
RES SMD 365 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E3650BBT1.pdf
Availability of PHP00805E3650BBT1
QUANTITY
PHP00805E3650BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E3650BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E3650BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E3650BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E3650BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E3650BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E3650BBT1
MOSFET 2N-CH 20V 2.9A 8MLP datasheet.pdf
RES 320K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
F PLUG RG59 datasheet.pdf
OSC MEMS 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 64 POS datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 170MA 3.3 OHM datasheet.pdf
HDM SMPOFA106F140O LM (CUTS) datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf