Vishay Thin Film PHP00805E3651BBT1
PHP00805E3651BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E3651BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E3651BBT1.pdf
Availability of PHP00805E3651BBT1
QUANTITY
PHP00805E3651BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E3651BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E3651BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E3651BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E3651BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E3651BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E3651BBT1
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BIDIR 30A SMB datasheet.pdf
QKE III HDR RA GXT WOL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 17POS GOLD datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 12.28MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 173.44MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 19POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 15AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf