Vishay Thin Film PHP00805E4021BST1
PHP00805E4021BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4021BST1
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4021BST1.pdf
Availability of PHP00805E4021BST1
QUANTITY
PHP00805E4021BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4021BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4021BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4021BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4021BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4021BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E4021BST1
CARDEDGE LO PRO 86POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 52POS TIN datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-220-3 datasheet.pdf
SENSOR PROXIMITY NPN 15M 12-24V datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 SMD datasheet.pdf