Vishay Thin Film PHP00805E4022BBT1
PHP00805E4022BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4022BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4022BBT1.pdf
Availability of PHP00805E4022BBT1
QUANTITY
PHP00805E4022BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4022BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4022BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4022BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4022BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4022BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E4022BBT1
IC USB HUB I/O CONTROL 64-LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 14A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET 36AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 604 I/O 1152BGA datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 300MHZ 6-CLCC datasheet.pdf