Vishay Thin Film PHP00805E4022BBT1
PHP00805E4022BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4022BBT1
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4022BBT1.pdf
Availability of PHP00805E4022BBT1
QUANTITY
PHP00805E4022BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4022BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4022BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4022BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4022BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4022BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E4022BBT1
HEATSHRINK 3/8 IN X 4FT CLEAR datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 16SOIC datasheet.pdf
BASE RACEWAY PWR WHT10' datasheet.pdf
CONN RECEPT RTANG 6 POS GOLD PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 25V AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
1/2" X 2" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf