Vishay Thin Film PHP00805E4023BBT1
PHP00805E4023BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4023BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4023BBT1.pdf
Availability of PHP00805E4023BBT1
QUANTITY
PHP00805E4023BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4023BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4023BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4023BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4023BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4023BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E4023BBT1
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CC1111F16RSPG3 datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6XSON datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
HOLDER KIT datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf