Vishay Thin Film PHP00805E4023BBT1
PHP00805E4023BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4023BBT1
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4023BBT1.pdf
Availability of PHP00805E4023BBT1
QUANTITY
PHP00805E4023BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4023BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4023BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4023BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4023BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4023BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E4023BBT1
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
INSERT, SHEAR datasheet.pdf
CAP FILM 0.27 UF 10% 630 VDC RAD datasheet.pdf