Vishay Thin Film PHP00805E4073BBT1
PHP00805E4073BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4073BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 407K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4073BBT1.pdf
Availability of PHP00805E4073BBT1
QUANTITY
PHP00805E4073BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4073BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4073BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)407k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4073BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4073BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4073BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E4073BBT1
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MULTIPLYING 10-MSOP datasheet.pdf
IC INVERTER HEX LV CMOS 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
3/16 INCH DUAL HST BLK(50/24 INC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 51C P 12" YEL JACKP NI datasheet.pdf