Vishay Thin Film PHP00805E4073BBT1
PHP00805E4073BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4073BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 407K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4073BBT1.pdf
Availability of PHP00805E4073BBT1
QUANTITY
PHP00805E4073BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4073BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4073BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)407k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4073BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4073BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4073BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E4073BBT1
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC 1.5KA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN CONTACT SCKT 20-22AWG TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
15POS M WATER RES R/A .188 datasheet.pdf