Vishay Thin Film PHP00805E4591BBT1
PHP00805E4591BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4591BBT1
Brief Description
RES SMD 4.59K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4591BBT1.pdf
Availability of PHP00805E4591BBT1
QUANTITY
PHP00805E4591BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4591BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4591BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4591BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4591BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4591BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E4591BBT1
RES SMD 24K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 237 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
EHFW800X2 BLACK W/SC datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
EMITTER GREEN MODULE datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf