Vishay Thin Film PHP00805E4700BBT1
PHP00805E4700BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4700BBT1
Brief Description
RES SMD 470 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4700BBT1.pdf
Availability of PHP00805E4700BBT1
QUANTITY
PHP00805E4700BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4700BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4700BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4700BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4700BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4700BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E4700BBT1
CONN HOUSING 42POS .100 DL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 5V datasheet.pdf
FUSE STRIP 36V W/O HOUSING 100A datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 270 OHM 10SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 36V 10W datasheet.pdf