Vishay Thin Film PHP00805E4750BST1
PHP00805E4750BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4750BST1
Brief Description
RES SMD 475 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4750BST1.pdf
Availability of PHP00805E4750BST1
QUANTITY
PHP00805E4750BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4750BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4750BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4750BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4750BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4750BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E4750BST1
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
BANANA PLUG/BANANA JACK 24" RED datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HEAT GUN KIT 230V 249/435 DEG C datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK PSTH 1 BK 100' SPL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf