Vishay Thin Film PHP00805E4930BBT1
PHP00805E4930BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E4930BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 493 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E4930BBT1.pdf
Availability of PHP00805E4930BBT1
QUANTITY
PHP00805E4930BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E4930BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E4930BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)493
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E4930BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E4930BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E4930BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E4930BBT1
TXRX OPT SFP 622 MB/S 1550NM datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 22.58VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 3.5NS 100CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX LC RED 1.4"5X8 datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
64 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf