Vishay Thin Film PHP00805E51R1BBT1
PHP00805E51R1BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E51R1BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E51R1BBT1.pdf
Availability of PHP00805E51R1BBT1
QUANTITY
PHP00805E51R1BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E51R1BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E51R1BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E51R1BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E51R1BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E51R1BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E51R1BBT1
CONN HOUSING 14POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
KIT MAXI-TEST LEAD MULT-USE DMM datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 30MA SNT6A datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/2" SQ ST datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 66MHZ 8SOIC datasheet.pdf