Vishay Thin Film PHP00805E5361BST1
PHP00805E5361BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E5361BST1
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E5361BST1.pdf
Availability of PHP00805E5361BST1
QUANTITY
PHP00805E5361BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E5361BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E5361BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E5361BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E5361BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E5361BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E5361BST1
CABLE MOD COIL 6COND SILVER 10' datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMF datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
IC ADC DRIVER TRUE ZERO 8MSOP datasheet.pdf
3POS MINI SPOX PLUG HOUS 524003 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PHOTOCELL CDS 170OHM TO-18 datasheet.pdf