Vishay Thin Film PHP00805E5491BBT1
PHP00805E5491BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E5491BBT1
Brief Description
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E5491BBT1.pdf
Availability of PHP00805E5491BBT1
QUANTITY
PHP00805E5491BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E5491BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E5491BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E5491BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E5491BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E5491BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E5491BBT1
RECT BRIDGE 35A 400V WIRE LEADS datasheet.pdf
KIT EVAL 802.11B ETH W/O ACCESS datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 10POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 529VC DO201 datasheet.pdf
MICRO 37POS SKT 12" YEL datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4M 512X8 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf