Vishay Thin Film PHP00805E5561BBT1
PHP00805E5561BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E5561BBT1
Brief Description
RES SMD 5.56K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E5561BBT1.pdf
Availability of PHP00805E5561BBT1
QUANTITY
PHP00805E5561BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E5561BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E5561BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E5561BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E5561BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E5561BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E5561BBT1
CAP ALUM 330UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
RESONATOR CER 2.00MHZ W/O CAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
IC 12-BIT QUAD GP D/A 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf