Vishay Thin Film PHP00805E5561BST1
PHP00805E5561BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E5561BST1
Brief Description
RES SMD 5.56K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E5561BST1.pdf
Availability of PHP00805E5561BST1
QUANTITY
PHP00805E5561BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E5561BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E5561BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E5561BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E5561BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E5561BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E5561BST1
CONN HEADER 20POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY 15A 250V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
POWER STRIP 11" 20A 4OUT 6'CR datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP START/JOG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
250 TB SPRING CLAMP 35D datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 4POS datasheet.pdf