Vishay Thin Film PHP00805E56R9BST1
PHP00805E56R9BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E56R9BST1
Brief Description
RES SMD 56.9 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E56R9BST1.pdf
Availability of PHP00805E56R9BST1
QUANTITY
PHP00805E56R9BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E56R9BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E56R9BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E56R9BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E56R9BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E56R9BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E56R9BST1
RES SMD 8.45KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 256POS 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 8PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-SOP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
WTSA POWER UNIT ANALOG, EURO datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1K OHM 14DIP datasheet.pdf